Ładowarki

Ładowarki przeznaczone do ładowania akumulatorów są zaprojektowane tak żeby nie uszkodzić elektroniki pojazdu, dodatkowo posiadają zabezpieczenie przeciw iskrzeniu. Zapewniają ochronę przeciwko zwarciu. Ładowarki automatyczne/mikroprocesorowe są konkurencją dla prostowników z...

Ładowarki przeznaczone do ładowania akumulatorów są zaprojektowane tak żeby nie uszkodzić elektroniki pojazdu,...

Olvass tovább
Információ close

Ładowarki przeznaczone do ładowania akumulatorów są zaprojektowane tak żeby nie uszkodzić elektroniki pojazdu, dodatkowo posiadają zabezpieczenie przeciw iskrzeniu. Zapewniają ochronę przeciwko zwarciu. Ładowarki automatyczne/mikroprocesorowe są konkurencją dla prostowników z uwagi na swoje gabaryty, które są niewielkie.

Braki energii w akumulatorze należy jak najszybciej uzupełniać, zwłoka powoduje że może powstać zjawisko zasiarczenia płyt, które może spowodować trwałą utratę pojemności.

Rozróżniamy parę rodzajów ładowania

  • Ładowanie jednostopniowe – ładowanie stałym prądem 1/10 pojemności aż do uzyskania gęstości elektrolitu 1,28 g/cm3
  • ładowanie dwustopniowe – najbardziej zalecane, polega na ładowaniu akumulatora prądem 0,1 C aż do wystąpienia oznak gazowania – zazwyczaj napięcie w okolicy 14,4 V a następnie ładowanie prądem 0,05 C aż do uzyskania gęstości 1,28
  • ładowanie odsiarczające – stosowane w przypadku zasiarczenia płyt, polega na długim ładowaniu prądem 0,02 – 0,05 C

Proces ładowania można podzielić na fazy:

  • ładowanie prądem stałym – ta faza jest najefektywniejsza ponieważ prąd jest największy, co za tym idzie ładowanie przebiega najszybciej, prąd ładowania nie powinien przekraczać 0,1C czyli w przypadku akumulatora o pojemności 74 Ah prąd należałoby ograniczyć do 7,4 A. Osiągnięta pojemność podczas tego procesu, sięga 60-80% całkowitej pojemności.
  • Ładowanie stałym napięciem – napięcie nigdy nie jest stałe, zawsze będzie rosnąć do osiągnięcia zadanego poziomu. Jest to faza w której następuje gazowanie elektrolitu, napięcie już powinno być zbliżone do najwyższego a prąd zmaleć do poziomu 1,5 – 2 A. Teoria mówi również, że gdy prąd spadnie do 2% pojemności, proces ładowania można uznać za zakończone.
  • Ładowanie konserwujące, podtrzymujące bądź buforowe – końcowa faza ładowania. Po osiągnięciu odpowiedniej gęstości elektrolitu lub prądu mniejszego niż 2% pojemności można przejść na tą fazę aby podtrzymać pojemność. Na początku tej fazy prąd nie będzie płynął, po pewnym czasie osiągnie wartość kilkuset miliamperów.