Oświetlenie bezpieczeństwa - Rodzaje, zastosowanie.

W zakładach, fabrykach oraz magazynach przemysłowych wykonuje się pracę przy rozmaitych maszynach o dużych gabarytach oraz dużej wadze. Wózki widłowe, suwnice, roboty, taśmy transportowe, piece i kotły to tylko garstka sprzętu jaki może znajdować się na terenie budynku przemysłowego. W takich warunkach kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i specjalistom na terenie przemysłowym. Oprócz mechanizmów i funkcji zabezpieczających, które są wbudowane w maszyny, najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie dodatkowej sygnalizacji świetlnej. Zastosowanie oświetlenia bezpieczeństwa skutecznie zmniejszy szanse wystąpienia wypadku w zakładach, fabrykach oraz magazynach.

CZYM JEST OŚWIETLENIE BEZPIECZEŃSTWA?

Oświetlenie bezpieczeństwa to rodzaj lamp ledowych wykorzystywanych na pojazdach przemysłowych, ruchomych maszynach lub sufitach w celu wyznaczenia bezpiecznej odległości od niebezpiecznych urządzeń lub określenia obszaru bezpiecznego lub niebezpiecznego na terenie przemysłowym. Wykorzystanie oświetlenia bezpieczeństwa pozwala pracownikom oraz osobom z zewnątrz na poruszanie się po zakładzie w bezpieczny sposób.

Dobór koloru wiązki pomaga w określeniu charakteru samego oświetlenia. Najczęściej spotyka się wiązki:

  • Zielona – najczęściej określa obszar bezpieczny;
  • Czerwona – najczęściej określa obszar niebezpieczny, na który nie powinno się wchodzić;
  • Żółta – wiązka informująca lub alarmująca o zagrożeniu;
  • Niebieski – wiązka o tym kolorze często informuję pracowników o zasięgu danej maszyny lub obszarze w jakim dana maszyna pracuje.

Dodatkowo, można zastosować światła o różnych maskach projekcyjnych, które w połączeniu z konkretnym kolorem znacząco upraszczają przekaz.

JAKIE RODZAJE OŚWIETLENIA BEZPIECZEŃSTWA STOSUJE SIĘ W PRZEMYŚLE?

W oświetleniu bezpieczeństwa stosuje się lampy o określonej mocy w różnych kształtach. Dobierając światła musimy wiedzieć, jakie będzie zadanie określonego oświetlenia. Może nim być wyznaczenie pewnego obszaru, zaznaczenie bezpiecznej odległości, wyznaczenie trasy poruszania się ludzi lub maszyny, jak również wyświetlenie informacji lub komunikatu.

Ze względu na zastosowanie oświetlenia bezpieczeństwa możemy je podzielić na oświetlenie strefy, oświetlenie obszarowe oraz oświetlenie informacyjne. Pierwsze z nich określa strefę pracy danej maszyny i wyznacza bezpieczną odległość dla innych osób, które nie obsługują danego sprzętu lub pojazdu. Taki sposób oświetlenia znajdziemy np. na wózkach widłowych czy na suwnicach przemysłowych.

Drugie oświetlenie określa, jakie jest przeznaczenie danego obszaru np. droga, po której powinni poruszać się pracownicy lub miejsce, gdzie składowane mają być towary magazynowe. Stosując kombinację różnych wiązek np. zielonej wiązki w kształcie strzałki z zielonym oświetleniem obszarowym w kształcie linii można stworzyć obszar, który określi ścieżkę i kierunek poruszania się.

Oświetlenie informacyjne to najczęściej światła wykonane na zamówienie tworzące konkretne wyrazy lub zdania. Mogą mieć zastosowanie uzupełniające oświetlenie obszarowe albo mogą przekazywać pracownikom konkretną informację np. „ZAKAZ WSTĘPU”.

OŚWIETLENIE BEZPIECZEŃSTWA OD STRONY TECHNICZNEJ

W celu dobrania odpowiedniej lampy do zastosowania w oświetleniu bezpieczeństwa należy określić kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim moc takiej lampy. Zależnie od rodzaju oświetlenia, lampa będzie pracowała na różnej wysokości – przy oświetleniu strefowym dla wózka widłowego będzie to ok. 2 metry, natomiast dla suwnicy może to być ponad 5 metrów. Moc lampy musi być dobrana odpowiednio do wysokości i wymaganej siły świecenia.

W zależności od długości oświetlenia obszarowego będziemy w stanie określić ilość świateł potrzebnych do pokrycia danego terenu. Do takich aplikacji często stosuje się lampy liniowe, ponieważ standardowo tworzą one podłużna wiązkę w kształcie prostokąta.

Kolor oraz typ lampy to kolejne ważne parametry. Kolor pomaga określić, jak pracownicy powinni traktować dany obszar np. czy jest on wykluczony z użytkowania, czy jest to miejsce do pracy danej maszyny.
Typ światła określa zazwyczaj katalogowe lampy zależnie od ich przeznaczenia np. lampy tylne, boczne i przednie strefowe albo lampy liniowe, punktowe lub informacyjne. Warto wykorzystywać w swoich projektach katalogowe typy lamp, gdyż lampy wykonywane na zamówienie mogą kosztować dużo więcej ze względu na niestandardowe rozwiązanie.

Oświetlenie bezpieczeństwa stosuje się we wszelkich warsztatach, fabrykach, magazynach przemysłowych. Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia zakładu przemysłowego, jednak znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracowników i pomaga zorganizować ruch po terenie przemysłowym. 
Jeżeli poszukujesz rozwiązań skontaktuj się z nami. Udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania i doradzimy odpowiednie rozwiązanie.
chevron_leftPrevious Nextchevron_right