Co to jest system HVAC?

Automatyka HVAC, instalacje HVAC osobom z branży wentylacyjnej jest on doskonale znany. Jednak dla innych już nie koniecznie. Czym właściwie jest, więc samo HVAC i jaka jest jego rola? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz poniżej.

Co to jest HVAC?

HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning) to branża inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem (heating), wentylacją (ventilation) oraz klimatyzacją (air conditioning) i oznacza zintegrowany system urządzeń z wyżej wymienionych branż. W ramach systemów HVAC wykonuje się również izolacje cieplne i zimnochronne instalacji wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych, a także izolacje przeciwpożarowych przewodów wentylacyjnych.

Przyjrzyjmy się bliżej systemowi HVAC.

Zintegrowany system HVAC to system składający się z wielu podzespołów. Wszystkie składniki tego systemu, czyli wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie, pracują jednocześnie dlatego powinny być do siebie dobrane w taki sposób, aby mogły jednocześnie pracować zapewniając optymalny komfort, a także wymaganą wydajność i wysoką sprawnością energetyczną. Spośród poszczególnych komponentów systemu możemy wymienić takie komponenty, jak: Agregat chłodniczy, systemy rozprowadzające powietrze, pompy oraz układy sterowania. 

Systemy HVAC posiada szereg cennych zalet. Odpowiednio dobrane urządzenia bezpośrednio wpływają na obniżenie rachunków. Dzięki Automatyce HVAC możliwe jest doprowadzenie do budynku świeżego powietrza i jednoczesne utrzymanie ciepła w wnętrz budynku. Nowoczesne urządzenia systemów HVAC sprawiają, że wymiana powietrza w pomieszczeniach - doprowadzenie czystego, a usuwanie zanieczyszczonego staje się łatwiejsza i optymalna. Tym samy podczas tego procesu jesteśmy wstanie zachować ten sam poziom temperatury i wilgotności. Takie działanie niosą za sobą pozytywne skutki nie tylko zdrowotne, ale także dla kondycji samych budynków. Brak świeżego powietrza może powodować senność, nasilenie objawów u alergików, a brak odpowiedniej cyrkulacji zawilgotnienie ścian, prowadzące do rozwoju grzybów i pleśni.

Oprócz Instalacji HVAC w zakładach przemysłowych często występują instalacje HVACR

Co to jest HVAC & R lub HVACR?

W branży systemów  HVAC  oprócz ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, pojawiają się coraz częściej chłodzenie i izolacja. Ze względu na te rozszerzenia  możemy spotkać skrót HVAC z dodatkowymi oznaczeniami w postaci liter R - refrigeration oraz I – insulation, HVAC & R lub HVACR (R od ang. recuperation – odzyskiwanie). W zasadzie dziś przyjmuje się, że w skład branży HVAC wchodzi również rekuperacja, mimo że nie zawsze dodawane jest końcowe R. Inną modyfikacją skrótu jest HVAC-R&I, gdzie I oznacza izolację (ang. insulation).
Podczas projektowania  budynków bardzo ważna rolę stanowi  ich ocieplanie, które ma za zadanie chronić ściany przed szkodliwymi czynnikami na wiele lat. Brak odpowiedniego ocieplenia skutkuje nadmierną utratą ciepła w okresie chłodniejszych, a w cieplejszych za niższą temperaturę wewnątrz. Dzięki odpowiedniej  izolacji można zaoszczędzić na ogrzewaniu lub klimatyzacji. 
Chłodnictwo natomiast idealnie uzupełnia system HVAC o urządzenia i aparatury, dzięki którym w obiektach możliwe jest obniżanie energii termicznej, tym samy wspierając wentylację w procesie cyrkulacji. 
Dzięki odpowiednio dobranym komponentom HVAC oraz prawidłowym zarzadzaniem systemem  oprócz lepszej wydajności energetycznej, możemy zyskać na niższych kosztach eksploatacji
Jednocześnie nie można zapominać o stanie poszczególnych komponentów, składających się na instalacje HVAC. Aby utrzymać zadowalające efekty należy stosować  regularne przeglądy systemu i konserwacje poszczególnych elementów. 

Produkty HVAC

W systemach HVAC swoje zastosowanie znajduje  wiele produktów od zaworów i siłowników po czujniki i termostaty: wszystkie produkty powinny spełniać najwyższe standardy jakości. W systemach HVAC znajdują również zastosowanie regulatory, moduły sterujące, klimatyzatory przemysłowe i wiele innych komponentów.
W celu poznania oferty DACPOL zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Automatyka HVAC
chevron_leftPrevious Nextchevron_right